fbpx

E Ticaret Ajansı İçin Kriterler

E-Ticaret ajansı seçimi yapmak e-ticaret projesi için alacağınız en kritik kararlardan biridir şüphesiz. Peki e-ticaret projenizin kaderini belirleyecek olan e ticaret danışmanlık ajansını seçerken hangi kriterlere bakmak gerekir?

E-Ticaret Konusunda Deneyim

Değerlendirdiğiniz ajansların başka alanlarda çok deneyimli ve başarılı olması yetmez. E-ticaret özel uzmanlıklar isteyen bir konu. Bu nedenle beraber çalışacağınız ajansın özellikle, e-ticaret alanında deneyim sahibi olması gerekir.

E-Ticaret’in dinamik yapısı içinde iş yapış biçimleri çok sık değişiyor. Ajans faaliyetlerine ek olarak, süreklilik göstermeyen bir biçimde e-ticaret yönetim hizmeti veren ajansların, e-ticaret trendlerini yakalaması çok güç. Bu nedenle değerlendirdiğiniz ajansın halihazırda yürüttüğü e-ticaret projelerinin olması gerekir.

Referans Projeler

Referans projeler elbette en önemli tercih nedenlerinden biridir. Ancak referansları doğru biçimde değerlendirmek gerekiyor.

Değerlendirdiğiniz ajansın en güçlü referansına odaklanmayın. Sizin firmanıza benzeyen firmalar odaklanın ve oralardaki memnuniyet seviyesini anlamaya çalışın. Çok uluslu kurumsal firmalara hizmet veren bir ajans siz de aynı konumda global bir firma değilseniz sizin için fayda maliyet analizinde sınıfta kalır.

Referans listesinde sizin firmanıza benzeyen örnekler tespit edin. Sonraki aşamada ise bu örneklerin güncel olup olmadığını araştırın. Güncel örneklerin ise içinde hangi konularda hizmetleri aldığını öğrenin.

Sektörünüzde derinleşmiş veya rakibinizle çalışan firmaları iyi değerlendirin. Çalışmayı düşündüğünüz ajansın doğrudan rakibinizle çalışmasının risk içeren yönleri vardır.

E-Ticaretin Dinamiklerine Uygun Çeviklik

Bütün e-ticaret projesi biriciktir. Hiç bir e-ticaret projesi; fabrikasyon çözümleri, hazır reçeteleri uygulayarak başarıya ulaşamaz.

E-Ticaret çok hızlı değişen dinamikler içeriyor. Bugün pazarın en büyük pazar yeri konumunda olan Trendyol 2009 yılında faaliyetine başladı. Trendyol’un kurulduktan sonra pazarda lider konuma gelmesi sadece sekiz yıl sürdü. Yazılım firmaları, e-ticaret uzmanları firmalar bu sekiz yıl içinde bütün satış stratejilerini baştan sona değiştirmek veya en azından yeniden değerlendirmek durumunda kaldı. Bu sadece sanal pazar yeri tarafında yaşanan değişiklik. E-Ticaret sektörünü belirleyen bütün dinamikler en az sanal pazar yerlerindeki kadar büyük bir hızla değişiyor.

Çalışacağınız ajansın e-ticaret ekosisteminde baş döndüren değişime ayak uydurma hızı e-ticaret projenizi başarılı kılacak temel yetenektir.

Trendyol ve ülkemizdeki diğer sanal pazaryerleri hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız bloğumuzda yer alan “Türkiye Çıkışlı Sanal Pazar Yerleri İncelemesi” isimli metne göz atabilirsiniz.

Teknik Yeterlilik

E-Ticaret projesini yürütürken birden fazla uzmanlığı eşgüdümlü olarak yönetmek gerekiyor. E Ticaret ajansınızın bu orkestrasyonu yapabilecek kabiliyeti olmalı. Normal koşullarda bir kreatif ajanstan Excel makrosu yazması beklenmez. Ancak söz konusu ajans, e-ticaret ajansı ise Excel makrosu da yazabilmelidir, Access ile çözüm de sunabilmelidir. Hatta bazı durumlarda e-ticaret projenize özel yazılım çözümleri de sunabilmelidir.

Dürüstlük ve Güvenilirlik

E-Ticaret ajansınız yaptığı işin doğası gereği ticari sır niteliğindeki bilgilerinizi paylaşmak durumunda olduğunuz bir partnerdir. Bu nedenle güven ve kontrol e-ticaret ajansı ile çalışırken en temel unsurların başında gelir.

Reklam kitleniz, e-ticaret cironuz, reklam harcamalarınız kimi durumlarda maliyetleriniz de dahil olmak üzere bütün kritik bilgileri paylaştığınız ajansın, aktif ticari ilişkiniz sonlansa bile ticari sırlarınızı paylaşmayacağına emin olmalısınız.

Unicorn Dijital Profesyonel E-Ticaret Ajansınız

E-Ticaret projeniz için profesyonel yönetim hizmeti arayışınız varsa, size özel bir teklif hazırlamamız için bu formu doldurmanız yeterli.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?