fbpx

Trendyol Komisyon Oranı Hesaplama 2021


Trendyol Komisyon Oranı

Trendyol komisyon oranı hesaplama Excel’le arası pek iyi olmayan e-ticaret girişimcileri için zorlu bir sınavdır. E-Ticaret’ten kazanç elde etmek için Excel’e hakim olmalısınız. Eğer bu konuda zorluk çekiyorsanız bir danışmanla çalışmalısınız.

Hesaba Katılan Faktörler

Ürün Alış K.D.V Oranı, Ürün K.D.V Dahil Satış Bedeli, K.D.V Dahil Kargo Bedeli, TY Komisyon Oranı ve Hedef Kar oranını hesap ediyor. Bu girdilere ek olarak iade oranı da hesaba katılabilir. Bu makro yaklaşık değer üretmeyi amaçladığı için iadeleri hesaba katmaya şimdilik gerek görmedik. Bu noktada bir talebiniz olursa bize iletin, revize yaparız.

Trendyol komisyon oranlarını kargo dahil ürün satış bedeli üzerinden hesaplıyor. Dolayısıyla ürünün normal satış fiyatı üzerine Trendyol’un komisyon bedelini eklemeniz hatalı sonuç üretir. Komisyon bedeli; ürün ve kargo ücretinin toplamının bir fonksiyonudur.

Trendyol satışlarının kar zarar hesabını yaparken K.D.V’yi de ayrı bir başlık olarak ele almalısınız .Ek olarak hesap edeceğiniz bir başka unsur da Trendyol’un size keseceği faturadan gelen K.D.V alacağınız. Trendyol komisyon oranları K.D.V dahil oranlardır. Bu hesaba göre, 100 TL’lik ciro üzerinden %30 komisyon oranı tanımlandı diyelim. Trendyol size 70 TL verir %18 K.D.V dahil 30 TL’lik fatura keser. Dolayısyla %30’un içinden %K.D.V alacağınız çıkar.Trendyol Komisyon Oranı

Trendyol Başabaş Maliyet ve Hedef Karlılık Hesaplayan Excel Makrosu

Trendyol Komisyon Oranı Değerler tablosunu bu bağlantıda sizler için derledik. Buradaki değerlere göre satmayı planladığınız ürünün komisyon oranlarını tabloya girebilirsiniz.

Excel tablosundan elde edeceğiniz değerin yaklaşık bir değer olacağını belirtelim. Moda tabirler ifade edecek olursak: yatırım tavsiyesi değildir. Detaylı bir hesap istiyorsanız sizin için özel bir çalışma yapmamız gerekir.

Ürün son kullanıcı için tasarlanmadı. Dolayısıyla formül yazan hücrelerdeki formülleri silerseniz veya satırların yerini değiştirirseniz sistem çalışmaz.

 

E-Ticaret’e Özel Excel Makro Çözümlerimiz

Hazır makrolarla yaklaşık değerleri bulabilirsiniz. Bunun ötesine geçip kesin hesaplar yapmak istiyorsanız size özel Excel tabloları gerekir. Unicorn olarak E-Ticaret faaliyetleriniz için kurumunuza özel Excel eğitimleri, Excel Makro Çözümleri ve Microsoft Access Çözümleri sunuyoruz.

E-Ticaret yönetimine dair teklif oluşturmamız için bu bağlantıdaki formu doldurmanız yeterli.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?