fbpx

Arama Motoru Reklamcılığı Nedir?

Arama Motoru Reklamcılığı Nedir? sorusuna kapsamlı bir yanıt vermeyi amaçlıyoruz.

İngilizce Search Engine Marketing’in baş harflerinde oluşan ‘SEM’ olarak da bilinir. Bu ifadede geçen ‘Arama Motoru’ piyasanın %84’ünü kapladığı için pratikte Google’a denk düşer. Google dışında reklam verilebilecek bir başka arama motoru olan Yandex’in payı ise yaklaşık %12 ‘dir. Bu makas açıklığı nedeniyle Arama Motoru Reklamcılığı çalışmaları Google üzerinde yoğunlaşır.

Arama Motoru Reklamcılığı Nedir?

Arama Motoru Reklamcılığı; reklam stratejisinin kurgulanması, reklam içeriklerinizin oluşturulması ve nihayetinde de bu içeriklerin Google ADS paneli üzerinden yönetilmesidir. Yapılanların ve sonuçların raporlanması ve düzenli iyileştirme çalışmaları da arama motoru reklamcılığı çalışmaları kapsamında yer alır.

Arama Motoru Reklamcılığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

Arama motoru reklamcılığı kapsamında verilecek hizmetler, çalışacağınız ajansla yapacağınız anlaşmaya göre çeşitlilik gösterir. Ancak yine de bazı genel başlıkları sıralamak mümkün.

Reklam Kalite Puanı İyileştirilmesi

E-Ticaret siteniz için reklam yayınlayacaksanız öncelikle sitenizin reklam yayınlamak için uygun duruma getirilmesi gerekir. Bunu belirleyen temel kriter Reklam Kalite Puanıdır. Reklam kalite puanı: reklama tıklayan ziyaretçilerin deneyimlerini ve reklam dönüşüm oranlarını baz alarak üretilen 1 ile 10 arasında bir değerdir. Skalada; 1 en düşük, 10 ise en yüksek reklam kalite puanına işaret eder. Reklam kalite puanınızın yükselmesi, reklamlarınızın konumunu ve tıklama başı maliyetlerini belirleyen temel bir kriterdir. Dolayısıyla çalışacağınız ajans veya kişinin yapacağı işlerden biri de reklam kalite puanınızın iyileştirilmesidir.

Reklam İçeriklerinin Üretilmesi

Google, reklamlarda; hem görsel hem de metin olarak, olabildiğince farklı ve ilgi çekici içerik oluşturmanızı ister.

Reklam içerikleriniz, Reklam Alaka Düzeyi başta olmak üzere birçok reklam verisini etkiler. Oluşturulan içerikler, reklamlarınızın ilgi çekici olması ve hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı doğru biçimiyle ulaştırması da reklamın başarısı için kritiktir. Dolayısıyla reklam içeriklerinizin niteliği reklamın sonucunu doğrudan etkiler.

Google algoritmasının sizin lehinize çalışması çalışacağınız ajansın hem metin olarak hem de görsel formda olabildiğince çeşitli ve nitelikli reklam içerikleri üretilmesi gerekir.

Google ADS Paneli’nin Yönetimi

Reklam yönetim panelini yetkin biçimde kullanılması reklam performansınızı ve reklam üzerindeki kontrolünüzü sağlayan temel bir yetidir. Çalışacağınız ajans veya kişinin Google ADS konusunda panel hakimiyeti olan ve gelişmeleri takip eden bir SEM profesyoneli olmasına dikkat etmelisiniz.

Somut Başarı Kriterleri Nelerdir?

Arama motoru reklamlarının datalarına Google ADS panelinden kolaylıkla ulaşırsınız. Ancak bu ham datadan sonuç çıkartmak için acele etmemelisiniz. Kurgunun ve uygulamanın doğru işleyip işlemediğini anlayabilmek için kampanyalara 15 günlük bir süre tanıyın.

Sağlıklı bir performans ölçümü için projeye özel bir rapor hazırlamalısınız. Performans; mevsim etkileri, rakiplerin aksiyonu, fiyatlar ve dışsal faktörlerden bağımsız değildir. Reklam çalışmalarının performansı, anlık olarak değil belirli bir zaman dilimi içinde yorumlanmalıdır.

Profesyonel Bir Destek Almalı Mıyım?

Bu sorunun yanıtı; Google ADS yönetimi konusundaki yetenekleriniz, emek zaman değeriniz, hedefleriniz ve bütçenizde saklı.

Destek almak istemiyorsanız, Google ADS paneli konusunda kendiniz eğitmeli ve geliştirmelisiniz. Yayınladığınız reklamlardaki dönüşüm oranlarında sektör ortalamasını yakalamalısınız. Zamanınızı doğru kullanmalısınız reklam yönetimi için ayırdığınız zamanda daha büyük bir değer üretemiyorsanız reklamınızı kendiniz yönetmelisiniz.

Reklamınızı kendinizin yönetmesi istenen sonuçları doğurmadıysa profesyonel destek almayı gündeminize alın. Bu durumda terazinin bir kefesine çalışacağınız ajansın size katacaklarını diğer kefesine ise ajansın külfetini koyup bir tercihte bulunmalısınız.

Profesyonel reklam çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bu bağlantıya tıklamanız ve formu doldurmanız yeterli.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?