fbpx

Almanya Sanal Pazaryerleri

Almanya Sanal Pazaryerleri araştırmamızı Almanya’ya e-ticaret yapmak isteyen e-ticaret girişimleri için derledik.

Almanya, 15 Milyar USD’yi aşan ihracat hacmiyle Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı. E-İhracat için Almanya pazarı barındırdığı fırsatlarla konvansiyonel ihracattaki konumuna yani bir numaraya aday.

Almanya’nın E-İhracat İçin Sunduğu Fırsatlar ve Tehditler

Önce fırsatları sıralayalım:

Almanya’da çevrim için nüfusun toplam nüfusa oran %77. Bu rakamın 2025 yılına kadar bu oranın %81.9 olması bekleniyor. Kişi başı ortalama harcamada 2021 için 1.470 USD.

Almaya e-ticaret otoritesi Bevh‘in rakamlarına göre Almaya’da e-ticaret pazarı 2021 yılında 80 Milyar Euro yani yaklaşık olarak 100 Milyar USD. 

Rakamlar bizim ölçülerimize göre bir hayli yüksek ama malum Almanya’da kişi başına milli gelir ise 46.500 USD’yı geçiyor, Türkiye’nin kişi başı milli geliri ise 8.500 USD.

Almanya, Lojistik Performans Endeksi sıralamasında Avrupa birincisi. Gümrükleme, altyapı, hız gibi faktörleri kapsayan bu endeks e-ticaret yapanlar için oldukça önemli.

Sıra geldi tehditlere:

Almanya’da e-ticaret için kullanılan en yaygın platform PayPal.  Bildiğiniz üzere PayPal 2016 yılında Türkiye’den çekildi. PayPal’ın ülkemizdeki faaliyetlerine son vermesi PayPal ile yapılan ödemelerde para transferinde güçlükler çıkartıyor. Her ne kadar bu güçlükleri aşmak mümkün olsa da ek bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Almanya’da e-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde tüketiciler satın aldıkları ürünleri 14 gün içinde koşulsuz olarak iade edebiliyor. İyi uygulanan ve sıkı denetlenen regülasyonların farkında olan Alman tüketiciler haklarını kullanmaktan çekinmiyor. Dolayısıyla Almanya pazarına girmek istiyorsanız yüksek iade oranlarını göze almanız gerekiyor.

Almanya’da satış yapabilmeniz için şirketinizin Almanca konuşması gerekiyor.  

Almanya Sanal Pazaryerleri

 

 

Real.de

Real.de Almanya’da en çok kullanılan sanal pazaryerlerinden. Platform, ürün başına %5.9 ile 12.5 bandında bir komisyon uyguluyor. Bunun yanında mağazalar için aylık 19.95 € bir üyelik aidat ücreti var. Real.de satış yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir konu da barcod. Platform üzerinde satacağınız her ürün için resmi bir EAN (GTIN) kodu bulunmalı ve bu kod GS1 tarafından verilmiş olmalı. Real.de içinde mağaza açacaksanız, Real.de standartları gereği müşterilerinizle Almanca konuşabiliyor olmalısınız.

Amazon Germany

Amazon Türkiye’de beklendiği kadar agresif bir giriş yapmadı ama Almanya’da etkin bir sanal pazaryeri konumunda. Amazon.de satışı için temel veya pro paketlerinden birini seçip satışa başlayabiliyorsunuz. Amazon.de Almanya’da sunduğu Prime hizmeti dahilinde bünyesindeki mağazalara depo çözümü de sunuyor. Yoğun rekabet ortamında fark yaratma iddiası olan satıcılar için hareketli bir pazaryeri.

OTTO

OTTO, Amazon’dan sonra Almanya’nın en büyük ikinci sanal pazaryeri konumunda. Alman pazaryeri OTTO, Daha çok yaşam tarzı ve moda endüstrisinde faal durumda. OTTO sürdürülebilirlik konusunda duyarlıdır ve kendi bünyesinde satış yapan mağazaların da bu konuyu önemsemesini ister. OTTO’da satış yapacaksanız, Yeşil Mutabakat (Green Deal) gibi regülasyonlara tabi olmanız durumunda artı hanenize bir çentik atabilirsiniz.

Yatego

Yatego Almanya’daki sanal pazaryerlerinden biridir. Alman pazaryeri Yatego bünyesinde 10.000’den fazla çevrimiçi mağaza var. Yapı Market, spor, yaşam stili, mobilya gibi bir çok alanda faal olan Yatego’da hesap oluşturarak büyük bir müşteri tabanına ulaşabilirsiniz.

ETSY Germany

ETSY Almanya’da aktif bir sanal pazaryeri. El sanatları alanında faal olan ETSY stil sahibi üreticiler için zengin olanaklar sunuyor. Her bir ürün için 20 sent alan Etsy satış başına %3,5 komisyon oranı tahsil ediyor.

Zalando

Zalando 15 ülkede satış yapan bir sanal pazaryeri. 2.000’den fazla markanın yer aldığı Zalando’da daha çok spor ve aksesuar kategorisinde ürünler var. Ücretsiz gönderim ve müşteriye koşulsuz iade gibi şartları kabul ettiğiniz durumda Zalando’da satış yapabilirsiniz.

EBay

Dünya çapında faaliyet yürüten EBay Almanya’da da aktif olarak kullanılıyor. 20’den fazla ülkede faal olan Ebay’da kozmetikten beyaz eşyaya kadar geniş bir ürün yelpazesinde satış yapabilirsiniz.

Almanya Pazarına Unicorn’la Açılın

E-İhracat için teşvikler hakkında bilgi almak istiyorsanız Sanal Pazaryerleri teşvikleri ile ilgili metni inceleyebilirsiniz.

Almanya pazarına satış yapmayı planlıyorsanız sizin için sunacağımız özel çözümlerle tanışın. Bize ulaşmak için iletişim sayfasında bulunan formu doldurmanız yeterli.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?